TAMANU ARNICA

 

TAMANU ARNICA ™ Смирувачки крем со растителни екстракти                                     БЕЗ ПАРАБЕНИ

Таману Арника е крем кој содржи ботанички екстракти со благотворно и омекнувачко дејство што е идеална за црвена, испукана или многу сува кожа кај возрасни и деца. Таа може да се нанесува по изложување на сончева светлина, ветер и студ за да и се даде на кожата чувство на олеснување и велнес. Сепак, може да се користи и за одржување на кожата да биде добро хидрирана и здрава.

Таману Арника содржи состојки со највисок квалитет, особено мешавина од ботанички екстракти од европски растенија: Arnica montana, традиционално се користи за лекување на лезии од разни видови 4, 5  Calendula officinalis, со добро познати смирувачки својстваНимфеја алба, која ја зголемува можноста за регенерирање на оштетувањето на кожата 7

Hamamelis virginiana, позната по своите адстрингентни својства кои помагаат во одржување на физиолошко снабдување со крв на кожата8

Овие состојки се мешаат со полинезиски растенија чии традиционална употреба е потврдена со научни студии:

Маслото од Таману (Calophyllum inophyllum) има моќно смирувачко и својства на омекнување и помага да се регенерира оштетувањето на кожата 9.

Gardenia taitensis, амблемот на Тахити (се смета за цветот на убавина), се користи со векови за лекување на сува и испукана кожа 10.

Исто така, содржи и други состојки кои се вредни за кожата, вклучително: Витамини Ц и Е: кои имаат антиоксидативно дејство 11-13 , Пролин: аминокиселина која ја одржува кожата и сврзните ткива здрави 14. Бисаболол: состојка на растително масло со смирувачки својства 15,16.Есенцијалните масла од Arnica Montana и Calendula Officinalis, користени за Таману Арника, се со највисок квалитет и ги содржат сите компоненти на мирисната пирамида: врвот, срцето и основни белешки. Тие се добиваат со употреба на екстракција со ниска температура технологии, со континуирани суперкритични течности од затворен циклус, без претходни третмани, или употреба на вода, алкохол или други растворувачи.

Начин на употреба:

Нанесете на области на кожата иритирана и испукана од атмосферски агенси како што се студ, ветер, сув воздух или после изложеност на сончева светлина – и во сите оние случаи во кои црвенилото од различно потекло има потреба од смирување, на пр. употреба на пелена.

Масирајте додека не се апсорбира целосно.

Состав: вода, кетеарил алкохол, глицерил стеарат, стеарамидопропил диметиламин, миристил лактат, лаурил алкохол, миристил алкохол, глицерин, масло од семки на Helianthus annuus / масло од семки од Helianthus annuus (сончоглед), масло од семки од калофилум инофилум / масло од семки од калофилум инофилум (Таману), токоферил ацетат, екстракт од Hamamelis virginiana / екстракт од Hamamelis virginiana (вештерска леска), гума Cyamopsis tetragonoloba / Cyamopsis тетрагонолоба (Гуар) гума, пролин, аскорбинска киселина, бисаболол, масло од цвет од Arnica montana, масло од цвет од Calendula officinalis, калиум сорбат, екстракт од цвет од Nymphaea alba, екстракт од цвет Gardenia taitensis.

Пакување, туба нето тежина 50 мл.+ 3тестери Х 3 мл. Рок на траење: 12 месеци од отварање. Произведено во Италија.